FAKTOR PLUS

Správný jídelníček

Kde je „zakopaný pes“?
Chcete-li aby vaše tělo spalovalo tuky, musíte mu dát potřebný čas na zpracování požité stravy. Celý systém je totiž nastaven tak, že v prvních cca 3 hodinách po jídle zpracovávají Vaše buňky energii právě z jídla, které jste snědli. Až po té, co Vaše tělo spálilo všechny živiny z posledního jídla, začne využívat ke své činnosti vlastní energetické zásoby. A to je ten okamžik, kdy se začínají pálit tuky.    
Proto byste při sestavování jídelníčku měli počítat s tím, že sacharidy z požité stravy budete mít v žaludku přibližně 3-4 hodiny, u jednoduchých cukrů (jako je např. syrové ovoce) je tato doba podstatně kratší, ale za předpokladu, že je sníte samotné. Bílkoviny potřebují na zpracování 4-5 hodin a tuky cca 6 hodin. Z uvedeného tedy jasně vyplývá, že velmi důležité je načasování příjmu jednotlivých druhů živin. Neměli byste však ani opomíjet skladbu pokrmů a kombinaci jednotlivých složek (živin) při jejich přípravě. Stejně tak důležité je vědět, že příliš dlouhé přestávky mezi jídly také nejsou žádoucí a podobně je tomu i s příjmem stravy v krátkých časových intervalech mnohokrát za den. Prostě lidský organizmus potřebuje určitý čas, aby požitou stravu mohl zpracovat. Naproti tomu ale dlouhé přestávky mezi jídly také škodí, protože se tak zpomaluje rychlost látkové přeměny (metabolizmu).
Jak vidíte, vše je o přijatelných kompromisech. Tato fakta mají obecnou platnost a měli byste se jimi vždy řídit. Pokud je vaším cílem redukce nadváhy, měly by pro Vás být uvedené informace zákonem.
Komentáře: 2
 • ivana burleova  - jidelnicek
  dobry den rada bych drzela vasi dietku ale nevim kde bych nasla vypsany jidelnicek nevim si rady jak ho dopodrobna sestavit treba na ctrnacct dni myslim tim jako mate tady napsany na jeden den dekujiivana
 • FAKTORPLUS
  Dobrý den,
  všechny příklady, které ve článcích uvádíme, jsou pouze vzorové a dle nich si každý může svůj jídelníček sestavit. V žádném případě ale nedoporučujeme "dietky", jak píšete a na dobu cca 14 dní. Jídelníčky, které sestavujeme pro naše klienty jsou vytvořeny "na míru" každému jedinci s přihlédnutím na jeho potřeby a zdravotní stav. Jedná se o racionální (vyvážený) jídelníček, který je třeba dodržovat dlouhodobě a naučit se správným stravovacím návykům. U nesmyslnných diet nemá jedinec zastoupení všech potřebných živin, ničí si tak své zdraví a následně po pracném shození pár kilogramů nastane tzv. jo-jo efekt.
  Více informací o našich službách týkající se správné výživy naleznete v kolonce Zdravá výživa a doplňky stravy v "Programy a ceny".
  Hezký den!
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Správný jídelníček

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ