FAKTOR PLUS

Zdravá výživa a doplňky stravy: Články a diskuze

Kolik mám denně přijmout bílkovin, tuků a sacharidů, obecně energie?

cukry-tuky-bilkoviny

Ptají se zejména ženy. Následující text je však obecně platný i pro muže. Mužům se předem omlouvám, že nyní budu hovořit k ženám, ale to snad není nic proti ničemu. V konečném důsledku mají má slova platnost pro obě pohlaví.

Určitě jste již viděli ženu s „plnými" rameny, štíhlým pasem a pevnými, hezky tvarovanými nohami. Nechci nyní polemizovat o tom, jak se tyto ženy stravují, ale můžete si být 100% jisti, že netrpí hladem a nepřežívají na nesmyslné dietě. Budete-li jíst optimálně vzhledem ke svým potřebám, budete se cítit lépe. Jde jen o to, jak takový režim nastavit.

 

 

Celý článek...


Pravda o proteinech - kupujte kvalitu, pomůžete svému zdraví a ještě ušetříte

protein shake

Proteiny jsou moderním doplňkem stravy – pomáhají při redukci váhy, přibírání svalové hmoty a v podobě koktejlů mohou být např. i součástí svačiny nebo její náhradou. Kvalita proteinových přípravků je však velmi rozdílná.

Nechci zde polemizovat o tom, zdali a komu jsou proteinové přípravku určeny. Celá problematika je složitější, než se na první pohled jeví. Následující text by vám měl pomoci k základní orientaci v oblasti syrovátkových proteinů. Ty jsou dnes hojně používány nejen při sportovních činnostech, ale i v rámci rozličných stravovacích režimů, jejichž cílem je snížení či zvýšení tělesné hmotnosti.


Celý článek...


Konec mýtů o vejcích!

vejce eggs

I přesto, že žijeme v 21. století a přes veškeré seriózní výzkumy, se naše děti již v první třídě učí, že vejce jsou nezdravou potravinou. Tato teorie se opírá o nepodložené tvrzení, že vaječný žloutek zvyšuje hladinu cholesterolu a tím poškozuje naše zdraví. Pravdou však je, že naše zdraví prioritně poškozuje nezdravý životní styl, tedy nedostatek pohybu, nezřízená konzumace všeho, co se dá sníst a vypít, potažmo nadměrný příjem tuků.

Takže - cholesterol obecně je látkou pro člověka životně důležitou a je přítomen v každém savčím organizmu, tedy nejen v lidském. Nachází se v každé buňce, protože je základním stavebním kamenem buněčné membrány a bez jeho přítomnosti by buňka nemohla žít, což znamená, že bez cholesterolu bychom neexistovali. Cholesterol je mimo jiné i součástí molekul steroidních hormonů nadledvinek, základem žlučových kyselin atd. Lidské tělo denně vyrobí několikrát více cholesterolu, než přijme potravou.

Celý článek...


Jak se zbavit nemoci, zhubnout a zlepšit kondici

diabetes hubnuti

 

 

 

3-měsíční příběh diabetika (59 let) s inzulínovou pumpou po infarktu s vysokou hladinou cholesterolu...

 

 

 

Celý článek...


11 rad pro snadné hubnutí

hubnuti


Hubnutí je snadné, kdo to nedokázal, ten buď nechtěl anebo nevěděl, že:

Celý článek...


Jak koupit kvalitní doplňky stravy a na co si dát pozor?

suplementy

V současné době se dá bohužel říci, že problematika výživy a doplňků stravy se jeví spíše jako džungle, v níž téměř neexistují žádná pravidla, než jako obor, který má lidem pomáhat. Jsme častěji a více „masírováni" reklamou na produkty, které slibují možné i nemožné a naše důvěra je denně vystavena konfrontaci s chytračením, vynalézavostí a drzostí jiných. Uvedené důvody byly impulzem pro sepsání těchto několika řádků, které možná někomu pomohou v orientaci při rozhodování se o tom, jaký doplněk výživy zakoupí nebo do jaké diety se vrhne, či kterými výživovými doporučeními se bude řídit.

 

 

 

Celý článek...


Zloději Vaší energie

zlodeji_energie

Cítíte se unaveni i přesto, že nejste nemocní a nevíte proč?
Podívejte se, co Vám krade energii.

- spánkový deficit a nedostatečná relaxace

- konzumace sladkých a tučných jídel a přejídání se jimi

- vynechávání snídaně

- nepravidelné stravování a hladovění

- nedostatečný příjem vody

- absence pohybu

                                             - pití alkoholu (pravidelné)

                                             - kouření cigaret


BMI - nesmyslný vzorec, co škatulkuje lidi

bmi

 

BMI = fenomén, který na základě výpočtu tělesné hmotnosti v kg / tělesné výšky v m2 škatulkuje lidi.

Tento veřejnosti obecně známý vzorec, je totiž celosvětově nejrozšířenější nesmyslnou formou používanou dietology, obezitology, praktickými lékaři apod. k hodnocení stavu tělesného zdraví člověka z hlediska nadváhy či obezity a je dokonce uznáván WHO (Světová zdravotnická organizace).

 

 

Celý článek...


Víte, kolik cukru jíte a pijete?

kostky_cukru

 

Víte, že jedna taková kostka cukru váží 5 g? Z nutričního hlediska pak obsahuje 5 g sacharidů a z toho 4,975 g cukru. Kolik myslíte, že takových kostek obsahuje třeba i váš oblíbený nápoj nebo nápoj vašich dětí?

Obecně vzato můžeme říci, že z 0,5l limonády „vylovíme“ 10,5 kostek cukru, ořechová müsli tyčinka v sobě skrývá 2 kostky cukru, kobliha 6, smetanová zmrzlina 18, čokoládová tyčinka vážící 125g obsahuje 14 kostek cukru.

 

 

Celý článek...


Kolostrum (lat. Colostrum) neboli mlezivo

colostrum

Kolostrum je první tekutina mateřské mléčné žlázy, která se tvoří již před porodem. Tento sekret nazýváme „prvním mlékem“. Kolostrum neobsahuje laktózu, takže nevyvolává alergické reakce. Matky savců je produkují 3 – 5 dní po porodu, zpravidla však spíše 2 – 3 dny, po kterých organizmus matky (člověka i zvířat) začíná produkovat mateřské mléko. Kolostrum je ve své přirozené podobě nažloutlá hustá tekutina a ve své podstatě také nejstarší přírodní potravinou živočišného původu, která je přirozeným pokrmem savců. Je to velmi silný prostředek, který nově narozenému zdravému savci zajistí vstup do samostatného života bez obav o jeho zdraví. Kolostrum je tedy svým významem zcela jistě nenahraditelným věnem přírody darovaným savcům do začátku jejich života.

Celý článek...


Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Zdravá výživa a doplňky stravy > Články a diskuze

Realizace: fullvent

2008-2022 © FAKTORPLUS.CZ