FAKTOR PLUS

In-line bruslení a Nordic Blading: Úvodem k tématu

Jízda na in-line bruslích je v současnosti velmi zábavný, oblíbený a jedinci po celém světě vyhledávaný sport, který se člení do několika kategorií (fitness, freestyle, speed, aggressive, off-road, aj.). Dnes už téměř každý ví, že se jedná o jízdu na kolečkových bruslích, jejichž umístění je v jedné řadě za sebou. Konečně i k nám již také dorazila sesterská varianta – Nordic Blading a tak se můžeme věnovat oběma formám. In-line i Nordic Blading. Při běžné jízdě na kolečkových bruslích je zapojována převážně dolní polovina těla. Nordic Blading je alternativou jízdy na kolečkových bruslích, kterou podporuje soupažné odpichování speciálními holemi a umožňuje komplexní rozvoj svalové soustavy, dýchacího a objemového systému, neboť jeho intenzita a výkon je oproti běžné jízdě na in-line bruslích až o 40 % vyšší.

In-line bruslení In-line bruslení In-line bruslení In-line bruslení

In-line bruslení mohou provádět téměř všechny věkové a výkonnostní skupiny, kdežto Nordic Blading není pro starší jedince a lidi s některými druhy omezení (zdravotní, pohybová, atd.) včetně nezkušených začínajících sportovců (bez ohledu na věk) příliš vhodnou aktivitou. Toto tvrzení však nevylučuje předpoklad, že v případě splnění základních podmínek (lepší kondice, technika bruslení následně v kombinaci s holemi včetně osvojení si bezpečnostních pravidel a doporučení), nemohou i senioři či starší začínající sportovci, byť rekreační, tento krásný a zdraví prospěšný sport provozovat. Přes uvedená fakta však je a také by měl vždy být Nordic Blading doporučován spíše jedincům, kteří mají dobrou fyzickou kondici, koordinaci, rovnováhu a orientaci v prostoru.

Mezi přednosti in-line bruslení a Nordic Blading patří i to, že po zvládnutí techniky prokazatelně nedochází k nadměrnému opotřebení pohybového aparátu vlivem gravitačního přetížení po odrazu, včetně nežádoucího namáhání svalových zakončení či kloubních spojení exponovaných částí.

In-line bruslení je však po technické stránce jednodušší. Pro jízdu na kolečkových bruslích s holemi je nutné současné zapojení dolní a horní poloviny těla prostřednictvím holí. Při této pohybové aktivitě dochází tedy k výraznému zvýšení intenzity zátěže pohybového i kardiopulmonárního systému, což samo o sobě také nese nezanedbatelné navýšení celkového energetického výdeje.

Říká se: "Dobrá rada nad zlato". A proto věřte, že pokud nezvládnete základní techniku jízdy na kolečkových bruslích (ať už běžnou jízdu na bruslích nebo jízdu se současným zapojením dolní a horní poloviny těla prostřednictvím holí), riskujete většinou rychlý a nekoordinovaný (tudíž nebezpečný) pád na tvrdý povrch. Převážná většina karambolů končí zraněním.

Nordic Blading Nordic Blading Nordic Blading Nordic Blading

A tak doporučujeme učit se správné technice in-line bruslení i Nordic Blading pod vedením kvalifikovaného a zkušeného instruktora.

Nordic Blading je:

Nordic Blading

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > In-line bruslení, Nordic blading

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ