FAKTOR PLUS

Posilování, fitness a sport: Úvodem k tématu

Posilování

Být zdraví, silní a v kondici není otázkou věku! Věřte, že objeví-li se problém, tak pramení spíše z nedostatku příležitostí, aby naše svaly překonávaly odpor. Ty totiž zůstávají silné a pružné pouze v případě, jsou-li přiměřeně zatěžovány. Naproti tomu nečinnost či pouze zanedbatelná aktivita vede k jejich tzv. atrofii (ubývání, zmenšování). A právě zde pramení mnohé zdravotní problémy, protože svaly, např. ovlivňují držení těla, jeho výkonnost, stimulují růst kostí, chrání klouby i páteř nebo aktivují látkovou výměnu, aj. Proto můžeme říci, že dobrý stav našich svalů je investicí do budoucnosti, na které neproděláme.

Fitness

Trendem dnešní doby ve společnosti na celém světě jsou aktivity obecně nazývané fitness. Jejich smyslem je dosažení celkové zdatnosti (vitality), což značí všeobecnou tělesnou kondici, fyzickou a duševní harmonii i rozvoj síly vedoucí k upevnění našeho zdraví.

Fitness se stává v podstatě životním stylem, jehož součástí není pouze pohyb ve všech podobách, ale také zdravý stravovací režim (tj. pestrý a vyvážený jídelníček). Nedílnou součástí fitness aktivit je i stále ještě mnoha rekreačními i výkonnostními sportovci opomíjené posilování. Nutno dodat, že neoprávněně, neboť tak jako platí, že samotné posilovací cvičení bez aerobních (vytrvalostních činností) včetně zdravého jídelníčku nevede ke snížení váhy, tak také platí, že bez posilování nikdo nikdy nezíská silné a pevné svaly, které jsou základem našeho zdraví, tj. celkové tělesné a duševní harmonie.

Sport

Měla by to být především svobodná a dobrovolná forma tělesné činnosti vedoucí k dokonalejší fyzické a duševní kondici nebo dosažení maximální výkonnosti, jedná-li se o sport soutěžní.

Původní význam slova je odvozen z latinského „disportare“ nebo později starofrancouzského "désporter" či anglického "disport".

Postupným vývojem se sport stal nedílnou součástí života lidské společnosti na všech kontinentech země. Vezmeme-li v úvahu významný podíl sportu na utváření osobnosti člověka ať už z hlediska zdravotního nebo společenského, měli bychom přijímat s vděčností skutečnost, že s jeho rozličnými formami jsme spjati již od dětství. Například školní sport – tělesná výchova ve školách na všech stupních systematicky rozvíjí naši osobnost. Přirozeným způsobem se snaží perspektivně vytvořit kladný vztah k pohybu jako nedílné součásti našeho života. Nevěnujeme-li se soutěžnímu sportu, což je v podstatě snaha o dosažení maximální výkonnosti prostřednictvím rozličných forem tréninku, je pro nás nejpřijatelnější a bezvýhradně doporučovanou formou rekreační sportování. Chápeme je jako dobrovolnou volnočasovou aktivitu zaměřenou primárně na obnovu sil, udržení tělesné a duševní kondice, které se mohou věnovat všechny věkové skupiny. A právě to by měl být náš cíl a předmět zájmu.

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Posilování, fitness a sport

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ