FAKTOR PLUS

Reference a ohlasy

Zdravé hubnutí

VZDÁT SE? UŽ NIKDY!

Říká paní Olga Bukovská, 57 letá matka dvou synů povoláním laborantka. Pod vedením Mgr. Petra Ježe a Mgr. Jany Stejskalové z FAKTORPLUS jsem zhubla za necelých 15 měsíců 59 kilogramů.

Můj příběh je v podstatě prozaický. Jako mnoho jiných žen – matek jsem se věnovala především rodině a výchově svých synů. Léta plynula a já jen smířeně sledovala, jak se mění čísla velikostí mého šatníku (bohužel směrem nahoru). Souběžně s přibývajícími kilogramy mé tělesné hmotnosti přišly i zdravotní problémy. Vysoký krevní tlak, vyšší glykémie, bolely mě klouby, špatně se mi dýchalo a spánek také za moc nestál. Byla jsem stále unavená. Všechno jsem ale brala tak, jako že to patří k životu. Vždyť žena vydrží víc než kůň. Při výchově svých synů jsem jim mimo jiné také občas připomenula: „nikdy neříkej nikdy“. Věřte mi, že dnes ještě přidávám: „všechno nikdy není všechno“, ani dobrého, ani špatného. Člověk by asi neměl říkat, že jej už nic nemůže překvapit…

Po mnoha létech společného soužití se mi rozpadlo manželství. Sama jsem najednou nevěděla jak dál. A tak jsem poslechla rady svých synů a začala věci měnit. Kamarádka mi dala kontakt na poradnu pro výživu FaktorPlus a věci dostaly rychlý spád. Mým cílem bylo především vyřešit své zdravotní problémy, které souvisely s mojí obezitou.

Nedovedete si představit, co se mi honilo hlavou a jaké byly mé pocity, když jsem více či méně (spíše méně) odhodlaně vcházela do poradny. Byl březen roku 2009 a moje váha činila 136 kg při výšce 166 cm. Množství celkového tuku atakovalo hranici 56 % a mé tělo bylo téměř bez vody.

Pan Jež se k mému úžasu nad těmito čísly ani moc nepozastavoval. Po 90 ti minutách vstupního rozhovoru mě vybavenou dotazníkem vyprovázel se slovy: „Vy to dokážete a já se strašně nerad pletu“.

A tak jsem nastoupila cestu mnoha změn. Jako čerstvě „svobodná“ a tedy sama, protože synové mají již své vlastní životy, jsem se pustila do práce. V poradně si pan Jež hned na začátku vymínil, že jen on bude rozhodovat o úbytku mé váhy. Stále mi vštěpoval, že budu-li zdravotně v pořádku, to ostatní půjde ruku v ruce. Jen žádnou paniku, ale trpělivost. Co jsem prý léta nabírala, nemůžu shodit za měsíc!

Největším překvapením byl můj osobní stravovací plán ušitý přímo na míru. Nebyla to žádná omezující striktní dieta, ale vyvážený jídelníček plný dobrot, o kterých jsem dříve neměla ani tušení. Také mi dali z gruntu „překopaný“ pitný režim a doporučení snažit se vše dodržovat. Přiznám se, že z počátku mi dělalo problémy všechno sníst, jak bylo pro jednotlivé dny naplánováno. Prostě hlady jsem skutečně netrpěla a při tom ještě hubla.

Tak dny ubíhaly a já začala díky paní Stejskalové, která měla na starost moji kondici, poznávat, co je to Nordic Walking, posilování, protahovací cvičení atd. Dnes s odstupem 15 měsíců mohu směle říci, že Nordic Walking je tou nejlepší aktivitou pro hubnutí. Přidáte-li posilování (cvičila jsem jen doma), třeba plavání a správný odpočinek – máte vyhráno.

Díky racionálnímu jídelníčku a přiměřenému pohybu činí moje současná váha 76 kg. Nemám žádné zdravotní potíže a neužívám léky. Jsem nový, ale také po všech těch zkušenostech i jiný člověk.

paní Bukovská před 15 měsíci paní Bukovská dnes


 UŽ MĚ NEBAVÍ TRPĚT!

Slova, se kterými vstoupil do poradny pro výživu a sport FaktorPlus pan Jiří Müller.

Bylo mi tehdy 68 let a upřímně řečeno k mému rozhodnutí navštívit poradnu pro výživu a zdravý životní styl přispěla velkou měrou moje dcera Vanda. Už se nemohla dál dívat na mé trápení, a proto zavolala do poradny FaktorPlus. Tak jsem vyrazil na první konzultaci. Přiznávám – moc se mi tam nechtělo, ale chlapská ješitnost mi nedovolila couvnout. Samozřejmě jsem jel autem, protože v té době jsem chodil jak „šmajdavej“ dědek s jednou holí v ruce a ty dva kilometry cesty do FaktorPlus bych neušel. Abych tenkrát mohl jít někam pěšky, musel jsem si rozmyslet, kam jdu a připravit místa na odpočinek, kde můžu chvíli posedět. Omezovala mě bolest kyčelního kloubu, obezita a s ní spojený vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu atd. V poradně jsem se zeptal, co budeme dělat a zdali se v mém věku vůbec dá ještě něco dělat. Na tu odpověď asi nezapomenu. Řekli mi, že 100 % - jen musím chtít. Tak všechno začalo…

Nejdříve úpravou mého jídelníčku a pitného režimu. Byl jsem např. zvyklý jíst vždy až večer v klidu doma. Můj pitný režim byl katastrofální. Proto pro mě nastaly časy mnoha změn. Po vyšetření, které mi pan Jež udělal, jsem dostal výživový plán se všemi doporučeními ušitý přímo pro mě a s přihlédnutím k okolnostem (tedy mému zdravotnímu stavu apod.). Přiznám se, že jíst 5x denně nebylo z počátku jednoduché, ale úbytek na váze byl dostatečnou motivací. Následovalo naučení se správné technice Nordic Walking a kompenzační cvičení s použitím holí. Začal jsem chodit s holemi pro zdraví a ne jen tak, aby mi překážely. Vše se najednou postupem času začalo měnit.

pan Müller dnes

Můj ošetřující lékař mi na základě výsledků krevního obrazu odebral prášky na tlak i cholesterol. Hodnoty byly opakovaně na spodní hranici limitů. Přestala mě bolet záda a chodím bez odpočinku. Z kulhajícího dědka se stal sportovec a propagátor Nordic Walking (nedám na tuto pohybovou aktivitu dopustit). Nebylo to ale vždy tak jednoduché, jak to nyní vypadá. Např. zpočátku si mě lidé a hlavně známí dobírali kvůli holím. Kde prý mám lyže a proč nepočkám na sníh. Učil jsem se pravidelnosti v jídle a pití, také správně nakupovat aj. Dnes, kdy mám o 18 kg méně, chodím a jsem v kondici. Vidím určitý obdiv a také zájem okolí, především o informace, jak jsem to dokázal. A to jsou příjemné pocity. V současnosti si v pohodě užívám života.

Díky FaktorPlus jsem oprášil i starou zásadu: „Člověk má vydržet – nerezignovat a zapomenout na myšlenky, že něco nejde.“


JAK SI TĚHOTENSTVÍ OPRAVDU UŽÍT!

Jmenuji se Jana Dolejší a je mi 29 let. Jsem maminkou dvou a půl letého Matěje a čtrnáctidenní Elišky. O výživu jsem se zajímala již dříve, ale především těhotenství a mateřství mě přimělo s opravdovou vážností řešit, jak se mé dítě i my jako rodina stravujeme.

Od počátku prvního těhotenství jsem dbala na pestrou a dle mého přesvědčení vyváženou stravu, nechyběla každodenní konzumace ovoce, zeleniny, ani pravidelné několikakilometrové procházky… Těšila jsem se, jak si budu užívat „nejkrásnější období v životě ženy“, jak se o něm všude píše. Jenže všechno bylo jinak… Od začátku byl můj nárůst hmotnosti větší, než bylo z lékařského hlediska považováno za normál. Před otěhotněním jsem při svých 178 cm vážila 73 kg. V následujících devíti měsících se moje váha zvedla o 25 kg. Neznepokojovalo mě tolik samotné číslo jako problémy s nepřiměřeným nárůstem váhy spojené – pálení žáhy, otoky rukou a nohou, brnění končetin, vysoký krevní tlak a s ním spojená několikadenní hospitalizace v nemocnici, nespokojenost se svým zevnějškem…. Přesto jsem byla přesvědčená, že se jedná o naprosto normální a mnou neovlivnitelný stav, že to prostě k těhotenství patří. Porod, vymizení všech zdravotních komplikací a postupný návrat k původní váze pro mě byl velkou úlevou.

 Jak čas plynul, začali jsme s manželem uvažovat o druhém dítěti. Dopředu mě však děsily myšlenky na průběh dalšího těhotenství, neboť mi bylo jasné, že tentokrát bude pro mě vše obtížnější a budu muset za každé situace pečovat o syna. Na začátku druhého těhotenství byla moje startovní váha 78 kg. Znovu jsem začala ještě důkladněji hodnotit čím a jak se stravuji, jedla 5x denně, pečivo pouze celozrnné, večeře naposledy v 18 h, žádné sladkosti… Kilogramy se však začaly nekontrolovatelně šplhat nahoru, a to tentokrát ještě rychleji. Gynekolog na každé prohlídce zapisoval do těhotenské průkazky aktuální stav a já jen s údivem sledovala, jak moje váha kopíruje horní hranici grafu.  Zdálo se, že co týden, to kilo navíc…

Tou dobou jsem již dlouho sledovala webové stránky firmy FaktorPlus a lákalo mě zajít za opravdovými odborníky a zkusit si nechat poradit, co dělám špatně, ale vždy jsem sama sebe obhajovala, že všechny mé problémy k těhotenství patří. A pak nastal zásadní zlom – na stránkách se k mému nadšení objevila zpráva, že ve FaktorPlus začínají pořádat cvičení pro těhotné. Neváhala jsem a přihlásila se! Mé očekávání bylo bezezbytku naplněno, zejména co se úrovně a profesionálního přístupu týče. Z každé lekce jsem odcházela naprosto nadšená a to především z perfektního přístupu paní Jany Stejskalové, která zaměřila cvičení na posilování, protahování a uvolňování všech v těhotenství nejvíce zatěžovaných svalových skupin. Stále kladla důraz na to, abychom k přihlédnutí ke svému stavu těhotenství nepřepínaly síly, správně dýchaly a pily.

40. tyden - 2. tehotenstvi

Součástí kurzu bylo i základní antropometrické vyšetření, tzn. že mi pan Petr Jež zjistil váhu, výšku, % tělesného tuku, váhu kostí, svalů a množství viscerálního tuku a následně doporučil, jaké hodnoty jsou pro mě a mé miminko ze zdravotního hlediska nejvhodnější. Obdivovala jsem široký rozhled pana Ježe v dané problematice a zároveň jeho naprosto profesionální přístup. Bez váhání jsem se rozhodla svěřit svoje stravování do jeho rukou. Pan Jež mi následně sestavil jídelníček s přihlédnutí k mému aktuálnímu stavu. Celý jídelníček byl velice pestrý a nápaditý. Těšila jsem se, na čem si pochutnám každý následující den. Navíc svou skladbou zohledňoval i stoupající potřebu bílkovin, vápníku, železa, jódu, hořčíku, zinku a vitamínů skupiny „B“, tudíž jsem byla v klidu, že miminku dopřávám vše potřebné, aniž bych musela tyto prvky zásadním způsobem suplementovat. Díky jídelníčku jsem zjistila, kde dělám podstatné chyby, má váha se stabilizovala, snížilo se mi procento celkového tuku a začala jsem přibývat naprosto ukázkově. Před porodem můj celkový příbytek na váze činil 13 kg. Cítila jsem se jako vítěz! Miminko rostlo ale já ne – tak to porodníci chtějí. Neměla jsem problémy s tlakem, žádné otoky, nepálila mě žáha, jako tomu bylo v případě mého prvního těhotenství. Toto těhotenství jsem si opravdu naplno užívala bez jakéhokoliv omezování.

Další ohromné plus pro mě bylo seznámení s pohybovou aktivitou Nordic Walking, jehož lekci jsme v rámci kurzu absolvovaly. Stejně tak nám bylo umožněno si zacvičit pod vedením zkušené fyzioterapeutky. Výbornou tečkou na závěr za celým kurzem byla přednáška pediatričky MUDr. Elišky Vokurkové na téma těhotenství, porod a miminko.

 

nordic_walking

Co dodat závěrem? Snad jen ještě jedno velké poděkování paní Janě Stejskalové a panu Petru Ježovi a pro čtenářky prostou radu - jste-li těhotná a máte-li chuť udělat něco prospěšného pro sebe i Vaše miminko, neváhejte a přihlaste se na těhotenské cvičení do FaktorPlus, věřte, že nebudete litovat a možná stejně jako já dostanete spoustu nových impulzů a stane se z Vás na nejenom zmiňovaných 9 měsíců jiný a především spokojenější člověk! 

Jana Dolejší


 

 

 


Vrcholoví sportovci

Rudolf Kotek

Rudolf Kotek

Přední český thaiboxer.


Šárka Holá - fitness

Šárka Holá

Reprezentantka ČR ve fitness.

Úspěchy


Tomáš Karpov - lední hokej

Tomáš Karpov

Úspěchy

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Reference a ohlasy

Realizace: fullvent

2008-2022 © FAKTORPLUS.CZ