FAKTOR PLUS

Pravda o proteinech - kupujte kvalitu, pomůžete svému zdraví a ještě ušetříte

protein shake

Proteiny jsou moderním doplňkem stravy – pomáhají při redukci váhy, přibírání svalové hmoty a v podobě koktejlů mohou být např. i součástí svačiny nebo její náhradou. Kvalita proteinových přípravků je však velmi rozdílná.

Nechci zde polemizovat o tom, zdali a komu jsou proteinové přípravku určeny. Celá problematika je složitější, než se na první pohled jeví. Následující text by vám měl pomoci k základní orientaci v oblasti syrovátkových proteinů. Ty jsou dnes hojně používány nejen při sportovních činnostech, ale i v rámci rozličných stravovacích režimů, jejichž cílem je snížení či zvýšení tělesné hmotnosti.


Že proteinové nápoje existují, má dnes již kromě sportovců v povědomí i široká nesportující veřejnost. Hektická doba nás nutí přemýšlet o tom, jak ušetřit čas při přípravě pokrmů a přitom dát svému tělu potřebné výživné látky. Kvalitní doplněk stravy tak může být významným pomocníkem. V daném případě je varianta použití proteinového nápoje zajímavou možností. A nabídka trhu je obrovská. Problém je však v tom, že se při jejich výběru spíše ztrácíme. Ve většině případů nám v orientaci bohužel nepomohou ani prodejci. Nakonec se spokojíme s informací: „Berte ten, který má alespoň 80% syrovátky a dobrou cenu".

Co je to syrovátka?

syrovatka

Syrovátka je v podstatě vedlejší produkt, žlutozelená tekutina, která zůstane po sražení mléka. Je to mléčné sérum, které získáme po odstranění kaseinu z mléka. Kasein je vlastně tvaroh. SYROVÁTKA OBSAHUJE např. vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, E, hořčík, vápník, draslík, zinek, fosfor, sodík. Ale i LAKTÓZU (mléčný cukr). Na ten by si měli dát pozor zejména alergici a lidé trpící nesnášenlivostí mléčného cukru. Pro všechny tyto jedince platí, že by neměli konzumovat běžně sušenou syrovátku, a proto i pečlivě vybírat z nabídky syrovátkových proteinů.

Syrovátka prospívá zdraví

 

Obecně vzato ale platí, že syrovátka může být lidskému organizmu prospěšná a to jak vnitřně, tak i při vnějším použití. Bílkoviny syrovátky jsou velmi dobře a lehce stravitelné a na rozdíl od mléka je můžeme pít i ve větším množství. Syrovátka pomáhá odvádět toxické látky z těla, podporuje činnost ledvin, zlepšuje látkovou výměnu, napomáhá ke snižování hladiny cholesterolu, působí protizánětlivě v žaludku a střevech, dodává tělu důležité vitamíny a minerální látky. Syrovátka je tak díky svým specifickým vlastnostem vhodným doplňkem stravy pro sportovce nebo pro jedince, kteří chtějí zhubnout, či pro ženy v těhotenství apod. Při vnější aplikaci je vhodná např. na citlivou pleť, protože má protizánětlivé účinky, je použitelná pro denní mytí při akné, prokrvuje a vyhlazuje pokožku apod.

Co je tedy sušená syrovátka a co syrovátkový proteinový produkt?

protein

SUŠENÁ SYROVÁTKA obsahuje 11 – 14% bílkoviny, 66 – 74% laktózy (mléčného cukru), 10% minerálních látek, 2 – 9% kyselin a 1% tuku.

SYROVÁTKOVÝ PROTEIN se získává tak, že ze sušené syrovátky se složitou výrobní cestou (většinou ultrafiltrací) vytvoří syrovátkový proteinový produkt – koncentrát tzv. WPC (Whey Protein Concentrate). Rozdíl mezi WPC a sušenou syrovátkou spočívá v poměru laktózy (mléčného cukru) a proteinu (bílkovin). Sušená syrovátka má v průměru cca 70% mléčného cukru (laktózy) a jen 13% bílkovin. WPC má v průměru minimálně 65% bílkovin a 11% laktózy (mléčného cukru), tedy sacharidů, což pro osoby, které trpí intolerancí mléčného cukru (laktózy) může být stále ještě nepřekonatelný problém při stravitelnosti. Výroba WPC přijde cca 4 – 5x dráž než výroba syrovátky a od toho je také odvislá cena.

Který protein zvolit?

Stačí se orientovat dle informace, která je uvedena na obalu výrobku. Ta Vám řekne mimo jiné složení jednotlivých zdrojů proteinů, zdali jde o směs nebo o čistý syrovátkový protein.


(Autor článku: Mgr. Petr Jež, tel. 724 033 133, www.faktorplus.cz)

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Pravda o proteinech - kupujte kvalitu, pomůžete svému zdraví a ještě ušetříte

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ