FAKTOR PLUS

Nadváha a obezita - kam vedou vaše kroky?

Lidé ztrácejí zdraví, aby vydělali peníze. Pak utrácejí peníze, aby si dali do pořádku své zdraví. Bojíme se o budoucnost, ale zapomínáme na přítomnost, která je jejím určujícím faktorem. Pro co vlastně žijeme?

Obezita je vážná nemoc, kterou však nebereme vážně. Není-li dědičného typu, přichází nenápadně a nepozorovaně. Nebolí a pokud ano, tak tyto bolesti chápeme spíše jako důsledky přibývajícího věku, nikoli obezity. Kde se vzala? Přišla s vědecko-technickou revolucí a civilizací.

Díky hojnosti potravy na našich stolech, snadnější a zautomatizované práci či volnému času bez námahy, se zabíjíme. Chybí nám fyzická aktivita a přirozený pohyb. Naše špatné stravovací návyky vedou k nerovnováze mezi energetickým příjmem a výdejem. Tak se stalo, že chronická onemocnění způsobená nadváhou začínají být jedním z největších civilizačních problémů. Rizika spojená s tímto onemocněním se v budoucnu stanou nejčastější příčinou smrti. Obezita výrazně zkracuje délku života a ČR patří mezi nejtlustší národy v Evropě. 3/4 mužů a více než polovina žen u nás trpí nadváhou. Obezitou v ČR trpí cca 23 % mužů a 28 % žen. Procento se zvyšuje s přibývajícím věkem.

Hrozí nám: cukrovka 2. typu, nemoci srdce a cév, vysoký krevní tlak, nemoci žlučníku, rakovina tlustého střeva, prsu, slinivky břišní, dělohy a prostaty. Onemocnění pohybového aparátu – vznik artrózy, kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů, gynekologické poruchy, neplodnost. Poruchy psychosociální – nízké sebevědomí, deprese, úzkost, sebeobviňování, následně společenská diskriminace.

Co s tím? Jak se bránit? Jaké úsilí vynaložíte? Co obětujete?

Budete asi překvapeni, ale vše je jednodušší, než si myslíte! Řešením je optimální pohybová aktivita s přihlédnutím k věku, kondici a tělesné dispozici. Následně střídmá racionální výživa. Tak se všichni vracíme na začátek našeho života k pohybu nejpřirozenějšímu, kterým je bezesporu chůze a ještě lépe chůze s holemi (severská chůze – Nordic Walking) ve všech jejich modifikacích.

Proč naše zdraví spočívá v chůzi?

Protože chůze je nejpřirozenější pohyb, základem pro udržení zdraví a kondice, cestou ke štíhlosti, těžištěm duševní odolnosti a rovnováhy. Navíc v současnosti již můžeme vlastní pohyb snadno monitorovat, neboť trh se sportovními potřebami nabízí tzv. krokoměry, které jsou běžně k zakoupení cenově dostupné všem. Díky krokoměrům jednoduše a přesně (bez komplikované a složité obsluhy) změříte počet svých kroků, ušlou vzdálenost a dokonce i Váš energetický výdej v kalorické hodnotě. Tak si sami zajistíte kontrolu nad svým zdravím. (My nabízíme tuto jednoduchou a diskrétní pomůcku v různých modifikacích od japonského výrobce Yamax, který patří ke světové špičce.)

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Nadváha a obezita - kam vedou vaše kroky?

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ