FAKTOR PLUS

Jo-jo efekt

Dvě slůvka nám všeobecně známá a přitom tak tajemná. Většina z těch, kteří chtěli zhubnout a podstoupili některou z mnoha nabízejících se diet, poznali jo-jo efekt na vlastní kůži. Mnozí z nich i s odstupem času ještě stále nevědí, čím vlastně prošli.  
Podívejme se na to, co se vám stane, když se pustíte do redukční diety bez konzultace s odborníkem, vybaveni pouze nedostatečnými vědomostmi načerpanými z časopisů, internetu nebo od přátel.

V první řadě začnete přijímat nutričně nevyváženou stravu. V praxi to vypadá tak, že vám vždy něco chybí, záleží jen na druhu diety, kterou používáte. Buď máte absenci bílkovin nebo sacharidů či tuků, nemluvě o chabém zastoupení minerálních látek, vitamínů a kvalitního pitného režimu. V každém případě jde o nepřirozený stav a nežádoucí zásah do organizmu. V prvních dnech a týdnech sice hubnete, ale sami cítíte, že to není ono. A proto, že neznáte pocity, jaké to je hubnout zdravě pomocí vyváženého jídelníčku s přiměřenými pohybovými aktivitami, žijete v přesvědčení, že vaše stavy jsou normální a k hubnutí patří. Jste unaveni, mnohdy nervózní, máte bolesti hlavy a nejste schopni pracovat na plný výkon.  

Tohle už je okamžik, kdy byste se měli zamyslet a položit si například otázku, zdali jste podobné stavy prožívali i při nabírání svých kil. Ale tak veskrze neuvažujete a pokračujete dál v trápení, protože váš systém přináší kýžený „úspěch“ v podobě shozených kilogramů. Jakmile se touto cestou dopracujete alespoň k polovině z předem vytčeného cíle, většinou končíte. Jste již tak unaveni a „zdevastováni“, že se spokojíte i s polovičním úspěchem.

A pak to přichází. Díky strádání se postupem času, aniž byste si to uvědomovali, vracíte ke svým starým „dobrým“ stravovacím zvyklostem. Bohužel po absolvované dietě máte menší množství svalové tkáně, nižší úroveň klidového energetického výdeje apod. Vaše tělo reaguje tím, že shromažďuje více energetických rezerv (tuku) než před dietou, aby se předzásobilo do budoucnosti. Proto časem naberete zpět vše, co jste pracně shodili, ale tím to nekončí, získáte i nějaké procento tuku navíc, aby jej váš organizmus mohl použít v horších časech.

A přesně tohle je zmíněný jo-jo efekt. Nevyvážený jídelníček se značně omezeným energetickým příjmem a nedostatkem pohybu je vždy příčinou následného jo-jo efektu. V budoucnosti vás pak každý další podobný pokus povede do ještě horšího stavu.
Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Jo-jo efekt

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ