FAKTOR PLUS

Finské hubnutí - severský zázrak?

Je mnoho způsobů a výživových směrů, jak zhubnout a jejich protagonisté Vám veskrze budou tvrdit, že právě ten, který oni vyznávají je ideálem pro pevné zdraví, dobrou kondici a štíhlou linii. Patří sem např. makrobiotická strava, fruitariánství, vegetariánství, racionální (vyvážená strava) apod. Nechci zde vypisovat všechny směry, neboť to není můj cíl. Záměrně také nezmiňuji diety, které v případě zdravého jedince nemají opodstatnění, protože svým významem jsou aktuální spíše v léčebném procesu nebo rekonvalescenci, kdy je indikuje ošetřující lékař.

Co obnáší finské hubnutí?  
Nemusíte se obávat, že Vás někdo bude honit do sauny, nutit jíst pouze ryby či denně provádět několikakilometrový Nordic Walking. O tom to skutečně není. Naproti tomu je třeba říci, že lidé ve Finsku pochopili, v čem tkví kouzlo dlouhověkosti a udržení si pevného zdraví. Proto se rybám, sauně a NW nevyhýbají, berou je jako součást života. Finové hodně dbají na ochranu životního prostředí a jejich čistá příroda jim tuto péči vrací v podobě kvalitních surovin.

V souvislosti s tímto faktem si dovoluji upozornit, že i u nás jsou produkovány velmi kvalitní potraviny, které pocházejí z čisté přírody. Problém je v tom, že si danou skutečnost jen málokdy uvědomujeme a tak se spíše orientujeme na zahraniční produkci, která nezřídka nedosahuje kvalit našich potravin. Finská kuchyně je jedna z nejzdravějších na světě a Finové důsledně dodržují zásady zdravého životního stylu, k čemuž jsou již od útlého mládí vychováváni. Jejich strava zahrnuje prvky skandinávské a ruské kultury stolování. Ale pozor - nenechte se zmást, protože i přesto, že se snaží žít zdravě, jsou velkými labužníky, kteří se nevyhýbají ničemu. Snad také i proto potkáte ve Finsku stejně jako u nás jedince, kteří vám ani zdaleka nebudou připadat zdraví a štíhlí. To ovšem nepopírá pravdu o jejich zdravém jídelníčku. Na finském stole najdete samozřejmě ryby – především lososa, pstruha, štiku, sledě nebo okouna, ale i hodně kuřecího, losího a sobího masa. Nevyhýbají se však ani hovězímu či vepřovému masu, jedí tmavé pečivo, milují moučníky a zákusky. Dostanete zde např. vynikající plněné pirohy, koblihy se skořicí či zavařeninou, šátečky plněné lesními plody nebo tradiční finské palačinky pečené na otevřeném ohni. Prostě Finové jsou jedním z nejzdravějších národů na světě, ale nejsou puritány, kteří by asketickým způsobem dbali na zdravý jídelníček. Oni jen umí citlivě sladit své chutě a potřeby, tak aby jejich výživa byla zdravá.

V uvedeném duchu bych mohl ještě dlouho pokračovat a popisovat finský způsob života, ale pouhé psaní nic neřeší a nikomu by nepomohlo. Nejlepším učením v daném případě je praxe.

Závěrem svého velmi stručného představení Finského hubnutí chci už jen říci, že při bližším seznámení se s životem Finů, byste pravděpodobně byli překvapeni, kolik toho máme společného. Samotná praxe nám denně ukazuje, že tomu tak skutečně je. Finské hubnutí neboli hubnutí na finský způsob v českých podmínkách, má určitě velkou perspektivu a může pomoci mnoha lidem, jak dospělým, tak i dětem.

Chcete-li vědět více, stačí nás jen kontaktovat a můžete se přesvědčit na vlastní kůži, jak je jednoduché uchovat si zdraví a štíhlou postavu.

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Finské hubnutí - severský zázrak?

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ