FAKTOR PLUS

Doplňky stravy - ANO či NE?

 

L-Carnitine_kapsle

Patřím do skupiny bývalých sportovců, soutěžících ve své době na celorepublikové úrovni. Datem narození se řadím mezi ty, kteří neměli možnost ani jen ochutnat potravní doplňky, jelikož něco takového nebylo v tehdejším Československu dostupné. Ono se v podstatě o výživě obecně moc nemluvilo, a tak jsme byli nepřímo nuceni k různým „experimentům“. Ty měly většinou téměř nulový efekt, pokud pomineme účinky negativní.

 

Vždy jsem upřímně obdivoval kaskadéry, kteří předvádějí neuvěřitelné kousky a jak říkáme, hazardují se životem. Dnes už vím, že právě oni se jen snaží, stejně jako sportovci, posouvat hranice lidských možností. Dělají to promyšleně s nejvyšší profesionalitou po předchozí pečlivé a tvrdé přípravě. Při své práci se setkávám s nejrůznějšími typy lidí z řad sportovců i nesportujících občanů všech věkových kategorií. Vidím a slyším, jak tvrdě pracují, trénují, a jak těžké je prosadit se v dnešní konkurenci.

 

Když se probírám vyplněnými dotazníky, které jsou jakousi jejich výpovědí o stravovacích zvyklostech a životním stylu, téměř vždy si vzpomenu právě na kaskadéry. Ze sta lidí nenajdete deset, u nichž se neprojevil nějaký zdravotní problém. Hovořím i o těch, kteří ještě nevědí a přemýšlím, jestli právě my nejsme v oblasti výživy také určitými kaskadéry, kteří, na rozdíl od těch skutečných, spíše pokouší osud. Vždyť všichni jsme na světě pouze na návštěvě, která se neměří na úseky, třetiny, poločasy, ale je dána pouze časem celkovým. A ten vědomě s téměř strojovou pravidelností systematicky zkracujeme špatnou životosprávou, stresem, nedostatečným odpočinkem, atd.

Teď se asi ptáte, jak má slova souvisí s doplňky stravy? Odpověď není složitá. Právě suplementy nám mohou poskytnout ochranu a v mnoha případech doplnit v našem organizmu chybějící látky bez ohledu na pohlaví či věk. Jejich užívání, dle specifikace, se týká všech - dětí, dospívajících, seniorů, těhotných žen, matek v době kojení, duševně pracujících, hasičů, vojáků, sportovců a dalších. Je známé, že s přibývajícím věkem se zvyšuje spotřeba některých látek v organizmu, protože klesá účinnost jejich vstřebávání. U některých se zastavuje jejich tvorba. Navíc je člověk jediný živý tvor na zemi, který potraviny před jejich konzumací zničí tím, že je uvaří, čemuž se bohužel téměř nedá vyhnout. Jelikož příjem čerstvé syrové stravy je u většiny z nás minimální, nabízí se řešení právě prostřednictvím suplementů (doplňků). Díky nim tak získáváme reálnou šanci z větší části eliminovat již preventivně případné problémy, které nás postupem doby mohou trápit.

Předpokládám, že budete souhlasit s obecně známými, ověřenými fakty, že náš potravinový koš je a v budoucnu i bude neúplný. Proto kvalitní doplňky stravy mají před sebou pravděpodobně velkou perspektivu. Lze také očekávat, že se stanou běžnou součástí našeho jídelníčku i z jiných než zdravotních důvodů. Chci poukázat na ekonomické hledisko. Představte si, že denně nakupujete a konzumujete cca 750 – 1000 g syrové zeleniny a ovoce, abyste alespoň z části pokryli například denní potřebu vitamínů, minerálů a vlákniny. Takové množství může způsobit nepříjemné nadýmání a zda-li budete mít denně vše čerstvé, je nabíledni. V cenách, za které nakupujeme, to není zanedbatelná položka a nestane-li se skutečně zelenina a ovoce pravidelnou denní součástí vašeho jídelníčku, tak případný deficit potřebných látek stejně neřešíte. Z uvedeného vyplývá, že doplňky mohou být v konečném důsledku i ekonomičtější. Jejich užívání ovšem není samospasitelné a nevyřeší všechny starosti.

Doplňky stravy, jak již sám název napovídá, jsou jedním ze segmentů zdravého života a měli by být podpořeny zdravou výživou. Nezanedbatelná je i doba užívání. Ve většině případů je nutné, aby se staly nedílnou součástí našeho jídelníčku. Užívání látek, kterých se nám nedostává, pouze na nějakou překlenovací dobu nic neřeší. Je to podobné, jako když si jednou za čtrnáct dní vzpomenete a sníte syrovou papriku nebo jablko. Neublížíte si, ale ani nepomůžete.

Zdraví = zdravá (racionální) výživa, doplňky stravy a pohyb

V ČR jsou na trhu již velmi kvalitní doplňky výživy od mnoha zahraničních i tuzemských výrobců. Zde bych si ale dovolil upozornit na skutečnost, že ne všechno, co je z dovozu a proklamováno jako velmi kvalitní doplněk, odpovídá ve skutečnosti své reklamě. Tím samozřejmě netvrdím, že mezi našimi výrobci je vše v pořádku a nenajdeme produkty pouze s placebo efektem, které sice neublíží, ale také nepomohou, přestože stojí spoustu peněz. Prognóza do budoucnosti, jak jsem již výše zmínil, předpokládá, že budeme stále více potřebovat doplňky stravy ať již určené sportovcům či běžné populaci a nutně se tak nevyhneme hledání výrobce, který nám nabídne kvalitní výrobek a přiměřenou cenu. Jednou z tuzemských firem, která jednoznačně splňuje tyto požadavky již dnes, má svoji tradici a stovky spokojených zákazníků, je např. Aminostar sídlící v Loukově u Mnichova Hradiště. Sami jsme jejich zákazníky, přestože máme otestovánu již řadu společností nabízejících doplňky výživy na českém trhu. Bohaté zkušenosti s užitím výrobků Aminostaru i v rámci rekreačních aktivit a sportu od dětí až po seniory, nám denně potvrzují, že mnohdy je dobré lovit raději v domácích vodách.

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Doplňky stravy - ANO či NE?

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ