FAKTOR PLUS

Syrovátka

Co nám pomáhá? Za sebe říkám, že nejvíce vám pomůže čtení etiket na obalech výrobků. Toto tvrzení se na první pohled zdá být naprosto logické, ale ruku na srdce, děláte to vždy? Anebo spíše dáte na rady přátel a spokojíte se s doporučením, že jim "to" pomohlo...

Je osobní věcí každého, co dělá a jak. Chci poukázat na problém současnosti, který se týká všech. Obecné populace i sportovců, přičemž v dané záležitosti je jedno, jestli se sportem živí nebo si prostě trénují jen tak pro své zdraví a dobrý pocit. Předmětem problémů a mnoha omylů jsou Proteiny (bílkoviny), které jedí všichni ať v běžné stravě nebo prostřednictvím doplňků. Bílkoviny jsou základním stavebním prvkem živých organizmů, bez nichž nemůžeme existovat. V organizmu se štěpí na aminokyseliny a v krvi je udržována jejich určitá stálá hladina. Mají několik důležitých funkcí jako např. stavební, transportní, skladovací, zajišťují pohyb, ochranu i obranu, mají schopnost řídící, katalitickou i regulační. To všechno bílkoviny dokážou. Bohužel náš organismus je neukládá do zásob jako cukry a tuky.
 Já se zde chci zmínit o látce, která bílkoviny zastupuje, stala se hitem několika posledních let a dnes je díky svým účinkům hojně využívána ve výživě celé populace včetně dětí. Používá se také jako doplněk stravy sportovců nebo např. v kosmetickém průmyslu, zejména v dermatologii.

Je to Syrovátka – sérum, které vzniká po odstranění kaseinu z mléka. Bílkoviny Syrovátky mohou mít za určitých okolností blahodárné účinky na lidský organizmus. Jsou snadno stravitelné a obsah esenciálních (nezbytných) aminokyselin v nich splňuje požadavky na pokrytí jejich denní potřeby pro člověka.

Co Syrovátka umí?                                                                  
Syrovátka pomáhá např. odvádět toxické látky z těla, podporuje peristaltiku (pozvolný rytmický pohyb) střev, tvorbu střevní mikroflóry, hydrataci pokožky, je vhodná při snížené imunitě organizmu, proti zánětům žaludku a střev. Proteiny syrovátky jsou vhodné i pro dietní režimy atd.

A jak funguje Syrovátka ve sportovní výživě?
Samozřejmě, že předcházející text platí i pro sportovce. Ale právě oni využívají různých forem syrovátkových koncentrátů pro svoji činnost za účelem dosažení vyšších cílů. Bohužel mnohdy se jejich snažení míjí účinkem, protože používají výrobky, které zdaleka nemohou naplnit jejich očekávání. A jsme u toho čtení etiket…

Problém je v koncentraci stěžejních látek v daném produktu. Při získávání syrovátky se totiž postupuje tak, že mléko srazíte, čímž získáte tuhou hmotu (kasein) a tekutou část (mléčné sérum), což je v podstatě syrovátka. Bohužel takový extrakt obsahuje pouze 12% bílkovin a více než 60% laktózy (mléčného cukru, na kterou - obzvláště přijmete-li ji ve větším množství - může reagovat vaše tělo zažívacími potížemi). A jsme u jádra věci. Koupíte-li si totiž výrobek, který neobsahuje alespoň 65% bílkovin, nebude mít vaše snažení očekávanou odezvu. Pokud se nesetkáte s již zmíněnými potížemi svého zažívacího traktu. Mnohdy také obsahují podobné produkty velké množství laktózy a výrobci je propagují jako kompromis mezi tzv. „sachariďákem“ (Gainerem) a Proteinem. V takovém případě bych byl obzvláště opatrný, protože laktóza zcela jistě není vhodným zdrojem sacharidů pro doplnění energie. V tzv. Gainerech jsou hlavními zdroji sacharidů na doplňování energie glukóza a maltodextrin. Proto, jestli chcete mít kvalitní proteinový přípravek, měli byste se na jeho etiketě dočíst, že syrovátka byla získána tzv. formou CFM (cross – flow microfiltration) anebo, že je to syrovátkový izolát – tedy hydrolyzovaná syrovátka, získaná iontovou výměnou. Takové produkty jsou zárukou úspěchu. Pak už bude záležet jen na kvalitě vašeho jídelníčku, a jak dokážete užívané suplementy zapracovat do své stravy a tréninkového úsilí.                           

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Syrovátka

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ