FAKTOR PLUS

BMI a hubnutí

Pokud jste se rozhodli skoncovat s vašimi přebytečnými kilogramy, bude pro vás zásadní ujasnit si, oč při snižování tělesné hmotnosti jde. V případě, že skutečně hovoříme o obezitě a ne pouze o vyšší tělesné váze v důsledku většího objemu svalové hmoty, je dobré znát tato základní fakta:

Problém spočívá v tom, že v současnosti se hojně používá pro zjištění nadváhy či obezity Quetelův index tělesné hmotnosti tzv. BMI (body mass index). BMI vyjadřuje poměr tělesné hmotnosti v kg a tělesné výšky v m2 (kg/m2). Máte-li BMI vyšší než 25 (ženy 24) je to označováno jako nadváha. Hovoříme-li o BMI vyšším než 30 nacházíte se ve stádiu obezity. Bohužel tyto výsledky nejsou zcela objektivní, protože se nezjistí důvod, proč je vaše tělesná hmotnost zvýšená. Při její redukci pak sice vidíte, že vám váha klesá, ale nejste schopni zjistit, co ztrácíte (zdali redukujete % tělesného tuku anebo přicházíte o vodu a kosterní svalstvo, což není žádoucí).
 
Že BMI je spíše orientačním ukazatelem, potvrzují někteří hubení jedinci. BMI mají sice v normě, ale při změření % jejich tělesného tuku se ukáže, že jeho množství je zvýšené. V takovém případě jde o tzv. skrytou obezitu. Proto, jestli jste rozhodnuti hubnout, měli byste již v začátcích svého snažení znát procento svého tělesného tuku. Vyhnete se tak případnému zklamání či v horším případě zbytečným zdravotním komplikacím.

Pro ty, kteří nemají možnost toto % zjistit, jedna dobrá rada na závěr - změřte si krejčovským metrem svoje tělesné objemy na začátku hubnutí! Pokud vám v jeho průběhu budou centimetry klesat rychleji než kilogramy, jste na správné cestě, protože vaše hmotnost je z větší části redukována o tukovou hmotu.

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > BMI a hubnutí

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ