FAKTOR PLUS

Jak spálit 1200 kcal

Víte, že když se vám podaří spálit 1200 kilokalorií (kcal), tak to může být dokonce i hodnota jednoho denního BMR dospělého jedince? (BMR z anglického Basal Metabolic Rate  tzn. bazální - klidový metabolismus, což vyjadřuje energii nezbytnou pro zachování základních životních funkcí organizmu při ideální teplotě, duševním i tělesném klidu atd). A to znamená, že člověk s BMR 1200 kcal by vlastně za 24 hodin jedl jen velmi omezeně nebo téměř nic.

V současnosti již není překvapením, že pokud budete jeden den obdobným způsobem hladovět s cílem hubnout, tak vám to nic pozitivního nepřinese. A začnete-li se neúměrně omezovat v jídle nebo si laicky naordinujete některou z mnoha „zaručeně“ účinných diet, spíše si ublížíte.

Náš návod, jak hubnout je jednoduchý, lehce realizovatelný, zdravý a maximálně účinný. Oč jde? Stačí opravdu jen málo a to, zařadit mezi své denní následně týdenní pohybové stereotypy (jako např. pohyb v zaměstnání, řízení auta, chůze, domácí práce, prostě činnosti, které denně vykonáváte) tři hodiny chůze rychlostí 6 km/hod. za týden. Tzn. 3 x v týdnu si vyrazíte na svižnější hodinovou procházku.

Nevěříte anebo se vám to zdá jako zajímavý podnět?
Zkuste si sami nejdříve najít na dané myšlence skutečně relevantní negativa – nehledejte výmluvy a kličky. Hotovo? A teď nějaká pozitiva. Je to činnost, za kterou nemusíte nikomu platit (pokud nechcete), věnujete se člověku nejpřirozenější aktivitě, chodíte venku a o výhodách pohybu na čerstvém vzduchu je zbytečné mluvit, sami volíte a můžete měnit prostředí i profil terénu, chodíte, kdy chcete, podle chuti a nálady atd. A abych nezapomněl, i když to asi víte, ale jen pro oživení paměti - všichni bez rozdílu věku či pohlaví bychom měli denně strávit alespoň tři hodiny na čerstvém vzduchu. Zdůrazňuji, že stačí prostě být venku. Jedinci, kteří se při tom ještě věnují nějaké pohybové činnosti, umocňují pozitivní účinky venkovního prostředí pro jejich organizmus.

A teď ještě lepší podnět – chcete spálit 1500 kilokalorií - navíc při stejné intenzitě zátěže a časové náročnosti?
Tohle už je vskutku hodně lákavá myšlenka. Zvláště když uvážíte, že jedno jídlo, pokud si spočtete průměr toho, co jste snědli za jeden den (mluvíme samozřejmě o běžném stravování) může mít energetickou hodnotu cca 400 kilokalorií (kcal). Vy tak spalujete téměř čtyři jídla!

Jak to uděláte?
Prostě si jen vezmete na svoji kondiční procházku hole na Nordic Walking. Samozřejmě, že ideální je se s nimi naučit chodit, aby pohyb byl co nejefektivnější. Ale jinak nikde není sebemenší problém, snad jen v tom, že si je musíte půjčit nebo zakoupit.

V čem hledat kouzlo mého tvrzení?
Věc je v podstatě jednoduchá, protože u Nordic Walking s patřičným zapojením paží se při totožném úsilí jako u běžné chůze bez holí:

-  zapojí více svalů do práce, přičemž můžete jít i rychleji, aniž byste cítili větší námahu než u běžné chůze

-  výrazně se zvýší vaše spotřeba kyslíku

-  v porovnání s běžnou chůzí při NW narůstá i váš výdej energie (tedy spotřeba kcal)

-  organizmus pracuje s vyšší srdeční frekvencí – srdečním tepem

Co z uvedeného vyplývá?
Že pokud budeme porovnávat chůzi bez holí a s holemi, tak u Nordic Walking např. dochází v průměru jak u mužů, tak i u žen až k 20 % nárůstu spotřebovaného kyslíku. Výdej energie (spotřeba) je vyšší o 19,5 %. Tepová frekvence se při severské chůzi proti běžné chůzi bez holí zvýší u mužů o cca 8 % a u žen o cca 4 %. Uvedené výsledky ještě umocňuje skutečnost, že půjdete-li s holemi, zapojíte do činnosti více svalů a přitom můžete jít se stejnou rychlostí i úsilím jako při běžné chůzi. To si myslím, jsou dostatečně zajímavé indicie proč si Nordic Walking vyzkoušet, jak se říká na vlastní kůži. Obzvláště tehdy, jste-li již rozhodnuti pracovat na svém zdraví potažmo kondici a schází vám již jen vybrat odpovídající pohybovou aktivitu.

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Jak spálit 1200 kcal

Realizace: fullvent

2008-2019 © FAKTORPLUS.CZ